HABER.ORG ..::.. Haberin Merkezi

Musul’da ki konsolosluk binası yerle bir oldu

IŞİD’in karargah olarak kullandığı Musul Başkonsolosluk yerleşkesi yerle bir edildi. Eski Başkonsolos, CHP’li vekil Yılmaz görüntüler karşısında üzüldüğünü belirterek, “Sırlarla dolu konsolosluğun yıkımı beni derinden sarstı” dedi

Musul’da ki konsolosluk binası yerle bir oldu
Bu haber 13 Mart 2017 - 16:46 'de eklendi ve 495 kez görüntülendi.

IŞİD’den alınan Türkiye’nin Musul Başkonsolosluk yerleşkesi yerle bir edildi. Musul’un, IŞİD tarafından ele geçirildiği dönemde, Türkiye’nin Musul Başkonsolosu, çalışanlar ve ailelerinden 49 kişi rehin alınmıştı. Teröristlerin elinden kurtarıldıktan sonra siyasete atılan halen Ardahan Milletvekili ve CHP Genel Başkan Yardımcılığı görevinde bulunan Öztürk Yılmaz, “Teröristlerin binamızı karargah olarak kullanması içimi yakıyordu” dedi. Yıkılan konsolosluk bina görüntüleri karşısında ise gözyaşlarına hakim olamadı.

IŞİD'in işgaline kadar Konsolosluk binası faaliyetteydi.

IŞİD’in işgaline kadar Konsolosluk binası faaliyetteydi.

Yılmaz, Musul’un IŞİD’den temizlenmesinden sonra siyasi sürecin iyi yönetilmemesi durumunda, yeniden silahlı çatışmalar çıkacağına dikkat çekti. Musul Konsolosluğumuzun görüntülerini inceleyen Öztürk şunları söyledi: “O bina bizim için bir kaleydi. Büyük sırlarla doluydu. Onun bu halini görmek beni çok duygulandırdı. Benim orada iki yıla yakın başarılı bir çalışma dönemim oldu. Sabah saat 08.00’den gece 24.00’e kadar Türk, Arap, Türkmen, Yezidi orada ne kadar etnik yapı varsa görüşürdük. Diplomatik açıdan değerli görüşmelerdi. Binamızın bu halini görünce bütün çalışmalarımızın bu bombalama ile yıkılıp gittiği düşüncesine kapıldım. Benim için çok duygusal bir durum.”

Yerle bir edilen binadan geriye bu görüntüler kaldı.

‘ORASI BİZİM KALEMİZDİ’

“Bizim için dışarısı çok riskliydi. Bina içerisinde sıkı güvenlik önlemlerimiz vardı. Bahçede bile oturamazdık. Hep bina içindeydik. Sadece dışarıdaki görüşmelere gidebiliyorduk. Diplomatik faaliyetlerin aşırı zor olduğu günler geçirdik. Günde 40-50 bombanın patladığı, gece 10 bine yakın merminin sıkıldığı bu kentte, konsolosluk binamızı kale gibi görürdük. Kendi vatan toprağımız, sığındığımız bir alandı orası. Esasen şehir çatışmanın içerisinde olmasına rağmen biz sanki Türkiye’de bir yerdeymiş gibi kendimizi hissederdik. Bugün yerle bir olan o binada bayrağımızı dalgalandırmak için verilen mücadeleyi size anlatamam.”

Öztürk Yılmaz'ın da aralarında olduğu 49 kişiyi rehin almıştı.

Öztürk Yılmaz’ın da aralarında olduğu 49 kişi IŞİD tarafından rehin almıştı.

IŞİD, 11 Haziran 2014’te Tayaran Mahallesi’ndeki konsolosluğa saldırmış ve Türkiye’nin Musul Başkonsolosu Öztürk Yılmaz’ın da aralarında olduğu 49 kişiyi rehin almıştı. Musul Başkonsolosluğu yerleşkesi 4 Nisan 2016’da, IŞİD ile Mücadele Uluslararası Koalisyonu üyesi ülkelere ait savaş uçakları tarafından hedef alınmıştı. Türk Dışişleri söz konusu operasyonun tüm aşamalarında Türkiye’nin görüş ve onayının alındığını açıklamıştı.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER