HABER.ORG ..::.. Haberin Merkezi

Intel 15 milyar doları verdi, akıllı arabalar için çalışan firmayı satın aldı

Akıllı otomobillerin geleceğin en önemli bilişim platformu olacağını konusuna karar veren Intel, otonom sürüş teknolojisi konusunda en önemli ürün ve hizmetleri sağlayan Mobileye şirketini satın almak üzere anlaştığını duyurdu. Satın alma anla tutarı 15.3 milyar dolar olarak açıklandı. Anlaşmanın Cuma günkü kapanış fiyatı üzerinden yüzde 34 primli olarak 63.54 dolara yapıldığı bildirildi.

Intel 15 milyar doları verdi, akıllı arabalar için çalışan firmayı satın aldı
Bu haber 13 Mart 2017 - 15:55 'de eklendi ve 797 kez görüntülendi.

Toplam 15 milyar dolarlık bir alışveriş olacak satın alma işleminin ardından ABD’li Intel, otonom otomobil teknolojisinin en büyük oyuncusu haline gelecek. Şirket böylece 80’li ve 90’lı yıllarda PC pazarına sağladığı işlemcilerle dünya deviyken, mobil devrimi kaçırarak yaptığı hatayı tekrarlamamayı ve otonom otomobil devriminde en baştan önlem alarak piyasadaki en güçlü oyuncu olmayı hedefliyor.

SÜRÜŞ TEKNOLOJİLERİ SAĞLIYOR

İsrailli Mobileye, Tesla’dan Google’a, Volkswagen veya Mercedes’ten Toyota’ya kadar çok sayıda otomobil ve teknoloji şirketine, otonom sürüş teknolojileri sağlıyor. Yüzbinlerce Tesla otomobili kadar, piyasada halihazırda test edilen otonom otomobillerin büyük çoğunluğu da Mobileye’ın otonom sürüş sensörleriyle hareket edebiliyor.

Dolayısıyla, üzerine lisanslanmış bu teknolojilerle Mobileye’ın Intel’e geçmesi, artık otonom sürüş teknolojisine sahip otomobil üretmek isteyen her firmanın Intel’in kapısını çalacağı anlamına geliyor.

BORSA DEĞERİ 10.5 MİLYAR DOLAR

Mobileye’ın şu anda borsadaki değeri 10.5 milyar dolar. Intel’in ise şirketi satın almak konusundaki tutkusunun, Mobileye’a değerinden yaklaşık yüzde 50 daha fazla bedel ödediğini gösteriyor. İsrailli Mobileye, otonom araçlar için önem taşıyan otomobil sensörleri üretiminde söz sahibi bulunuyor.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER