HABER.ORG ..::.. Haberin Merkezi

Barzani: Peşmergeler Musul için hazır

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi Başkanı Mesud Barzani, Musul’u IŞİD’in elinden geri almak için askeri planların hazır olduğunu ve şehrin yıl sonuna kadar yeniden ele geçirilebileceğini açıkladı.

Barzani: Peşmergeler Musul için hazır
Bu haber 09 Eylül 2016 - 18:07 'de eklendi ve 385 kez görüntülendi.

France 24’e konuşan Barzani, ABD öncülüğündeki koalisyonun desteklediği ordu ve peşmerge güçlerinin harekata öncülük edeceğini fakat hükümet yanlısı milislerin harekatta nasıl bir rol oynayacağının belirlenmediğini söyledi.

Reuters’ın haberine göre “Peşmerge ve ordu liderleri arasında bazı toplantılar gerçekleştirildi. Sonunda askeri plan ve her iki tarafın rolü hakkında anlaşmaya vardılar” diyen Barzani daha fazla detay vermedi.

Barzani, Musul harekatının başlangıç tarihinin belirlenmediğini söylerken, Irak askeri kumandanları Ekim ayı sonu itibariyle operasyonun başlayabileceğini belirtti.

IŞİD’in elinde bulunan en büyük şehir olan Musul 2014 yılında cihatçılar tarafından Irak güvenlik güçlerinin silahlarını bırakarak kaçmasının ardından ele geçirilmişti.

Farklı etnik ve mezhepsel toplumların bulunduğu Musul, hangi güçlerin muharebede yer alacağı ve şehir ele geçirildikten sonra kimin şehri yöneteceği konusunda karışık bir resim oluşturmasından dolayı askeri planlayıcılar için zorluk yaratıyor.

Barzani, Şii milisler ve eski Musul valisi Atheel al-Nujaifi önderliğindeki Sünni milislerin operasyonda henüz bir rol verilmediğini söyledi.

Şehrin 2016 sonu itibariyle yeniden alınıp alınamayacağı sorulan Barzani, “Bu mümkün ancak geri aldıktan sonraki sürece hazırlıklı olunmalı” dedi.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER